O Čočkách

Typy kontaktních čoček

Nejčastějším typem kontaktních čoček jsou čočky sférické, které jsou aplikovány v případě krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Dalším typem jsou čočky cylindrické, které používají lidé s  astigmatickou vadou.

Progresivní kontaktní čočky jsou určeny lidem, kteří potřebují jiné brýle na dálku a jiné na blízko.

 

Jednodenní kontaktní čočky

Tento typ čoček je zřejmě ten nejkomfortnější, neboť Vám přináší ten nejpohodlnější a nejzdravější způsob jejich nošení. Preferují je zejména ti, kdo čočky nosí příležitostně – na sport, na slavnostní příležitost, na dovolenou... Tyto čočky mohou být v očích po celý den, večer se pak musí vyjmout a druhý den jsou nahrazeny novým, sterilním párem. Výhodou je, že se nemusíte starat o jejich čištění.

 

14-ti denní a měsíční kontaktní čočky

Nebo-li kontaktní čočky pro plánovanou výměnu - tento druh čoček je možné nosit po dobu stanovenou výrobcem 14 či 30 dní a poté nahradit novými. Tyto čočky je nutné dezinfikovat a někdy také mechanicky ošetřit.
Dostupné jsou také čočky, které jsou nošeny 6 dní a 7 nocí (je to varianta 14denních čoček), přičemž po tuto dobu nemusíte čočky vyjmout z  oka ani dezinfikovat. Tyto čočky jsou vyrobeny ze silikon-hydrogelu, který propouští větší množství kyslíku, a je tak s nimi možné i spát.

 

Konvenční kontaktní čočky

Doba nošení není předem stanovena, bývají nošeny dokud nejsou poškozeny, což představuje většinou období jednoho roku. Tento druh čoček se však v  dnešní době již téměř nepoužívá, neboť dlouhodobé nošení jednoho páru čoček představuje zdravotní riziko.

Obecně platí, že čím častěji budete čočky vyměňovat, tím menší je riziko případných komplikací plynoucích z jejich nošení. S dobou nošení (i přes pravidelné a správně provedené čištění) se totiž také zvyšuje množství usazenin, které jsou posléze prostředím pro bakterie a  mikroorganismy, které mohou způsobovat zdravotní komplikace. 14denní varianta je tak určitým kompromisem mezi výrobky dostupnými na trhu.

 

Barevné kontaktní čočky

Tyto čočky mají uvnitř zapuštěnou speciální barevnou vrstvu, která mění nebo zvýrazňuje barvu očí. Tyto čočky jsou k dostání jako dioptrické i  jako nedioptrické, které se používají jen jako kosmetický doplněk. I v tomto případě je vhodné před první aplikací navštívit specialistu, protože i čočky sloužící jen jako kosmetický doplněk s  sebou přináší zdravotní rizika, kterým lze předejít správou péčí a  užíváním. Čočky jsou často lehce zbarveny z důvodu pohodlnější manipulace s  čočkou, když je čočka vyjmuta. Toto zbarvení není viditelné jako změna barvy duhovky. Kosmetické čočky jsou k dostání ve dvou variantách – jako krycí nebo jen jako tónovací. Krycí čočky jsou určeny lidem s výraznou barvou očí, aby byl výsledek viditelný nebo těm, kteří si přejí mít výraznou sytou barvu duhovky. Tónovací čočky zvýrazní vlastní barvu očí nebo je rozjasní. Výrazné změny barvy očí např. z tmavé na velmi světlou bývá ovšem problematické. Výsledná barva očí je vlastně vždy kombinací původní barvy duhovky s barevným tónem čočky. Barevné čočky s  sebou přináší určitou nevýhodu, neboť oproti klasickým čočkám nemůže být oko stejně okysličováno. Čím je barva čočky sytější, tím méně čočka propouští kyslík. Proto je doporučováno nejvíce syté čočky nosit spíše kratší dobu. Druhem takových čoček jsou crazy čočky, které zcela překryjí původní vzhled duhovky. K dostání jsou s  nejrůznějšími motivy, od vzhledu divoké šelmy až po nejrůznější barevné variace (bílá,...) a  geometrické vzory (spirála,...). Vyzkoušet si je můžete např. ve FreshLook Color studiu.

 

Jak o čočky pečovat

Jak o čočky pečovat a jaké přípravky k tomu používat Vám vysvětlí Váš specialista. Čočky určené k dennímu nošení se na konci každého dne sundají, vyčistí a  vydezinfikují, což je možné provést v jednom kroku díky víceúčelovým roztokům. Pokud si čočky ihned nevezmete, uchováváte je v pouzdře na kontaktní čočky. Opláchnout a znovu nasadit lze pouze vydezinfikované čočky! Kontinuální čočky mohou být ponechány na očích i  přes noc, maximální doba pro takovéto nošení je ale 30 dní. V průběhu nošení je lze vyjmout, opláchnout a znovu nasadit. Pokud je ovšem uložíte na nějakou dobu do pouzdra, pak je nutné před jejich dalším použitím je vyčistit a  vydezinfikovat. Čočky lze také hydratovat pomocí speciálních kapek aniž by musely být z oka vyjmuty. Jak jsme již zmínili výše, nejjednodušší na péči jsou čočky jednorázové, které po použití (jeden den) jednoduše vyhodíte a druhý den aplikujete nové.

 

Roztoky

Roztoky jsou určeny k odstranění usazenin, dezinfekci a hydrataci. Víceúčelové roztoky (all-in-one) mohou zajistit i všechny funkce najednou. Jako nejúčinnější v čištění a dezinfekci se ukázaly být roztoky peroxidové. Nejlepší v péči je kombinovat peroxidový roztok s  opláchnutím čoček (čočky se nesmí oplachovat vodou nebo jinou tekutinou, ale vždy speciálními přípravky). Pokud jsou konvenční čočky nošeny déle než 3  měsíce, doplňte čištění roztokem na promnutí čočky. Spolu s peroxidovým roztokem je dodáno i speciální pouzdro, do kterého jsou čočky s  roztokem ukládány na 6 hodin, aby došlo k neutralizaci peroxidu. Je tedy velmi důležité použít správný roztok s příslušným pouzdrem, aby nedošlo k poškození oka. Pouzdro se mění po 3 měsících jeho používání. Před použití roztoku čtěte vždy dobře příbalový leták.

Aplikace kontaktních čoček bývá prováděna až po nalíčení. Existuje také řada hypoalergeních kosmetických výrobků nebo výrobků určených přímo nositelkám čoček. Tyto výrobky jsou pro vaše líčení nejvhodnější. Kontaktní čočky je také třeba opatrně vyjmout před odlíčením. Před další aplikací čoček by v oku neměly zůstat žádné zbytky po předchozím odlíčení (např. vlákénka z odličovacích polštářků). Obecně se snažte o  co nejmenší zanesení jakéhokoliv kosmetického přípravku do očí. Například pokud používáte lak na vlasy, naneste jej ještě před aplikací čoček a v jiné místnosti.

 

Sport a kontaktní čočky

Je velice důležité, abyste vašemu očnímu lékaři zdůraznili, na jaký sport budete čočky užívat. Obecně platí, že prašné prostředí znečištuje kontaktní čočky a vede k nepříjemnému pocitu čočky v oku. Pokud sportujete nebo pracujete ve vysoce prašném prostředí, doporučujeme používat jednodenní kontaktní čočky.

Své specifikum mají také sporty, kde je oko vystaveno přímému větru (cyklistika, lyžování a jiné rychlostní sporty), kde je třeba oko chránit brýlemi, jinak velmi rychle dochazí k pocitu suchého oka.

Plavání nebo koupání na veřejných místech (rybníky, byzény, moře...) je riziko pro zanešení infekce. Proto se doporučuje užívat pouze jednodenní kontaktní čočky. Navíc silně chlorovaná voda na plovárnách a mořská voda poškozují kontaktní čočky a  tím snižují jejich použitelnost.

 

Obtíže při nošení kontaktních čoček

Pokud se u Vás objeví při nošení kontaktních čoček jakýkoliv problém – podrážděné nebo rudé oči, neostré vidění apod., okamžitě čočky vyjměte a  navštivte svého kontaktologa. Při aplikaci a čištění vždy dávejte pozor, aby se čočky nepoškodily, např. při kontaktu s nehtem nebo přílišným tlakem prstů.

 

Další doporučení

Problémům lze předcházet pravidelnými kontrolami u kontaktologa (nejméně 1  ročně). Pokud se u Vás objeví při nošení kontaktních čoček jakýkoliv problém – podrážděné nebo rudé oči, neostré vidění apod., okamžitě čočky vyjměte a  navštivte svého kontaktologa. Pokud Vám čočky nejde vyndat z oka, prokapejte si oko zvlhčujícími kapkami nabo roztokem (POZOR! ne peroxidovym! ), pomrkávejte, několikrát ještě prokápávejte a  po 10 minutách zkuste čočoku jemně vyjmout z oka.

Při aplikaci vždy dávejte pozor, aby se čočky nepoškodily, např. při kontaktu s  nehtem. Dbejte také na to, aby při zacházení s čočkami byly Vaše ruce pečlivě umyté a osušené. Nikdy před manipulací s kontaktními čočkami neberte do prstů pálivá koření, Vaše oko to pocítí i po omytí mýdlem.

↑ nahoru