FAQ - Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi pravou a levou kontaktní čočkou?

Žádný rozdíl mezi čočkou určenou na pravé oko a čočkou určenou na levé oko není. Můžete si tedy zakoupit i jednu krabičku kontaktních čoček a čočky z ní používat pro obě oči, za předpokladu, že na každé oko potřebujete stejnou dioptrii. Pravá a levá kontaktní čočka je určena pro nositele, u kterých se dioptrická hodnota liší a potřebují tedy 2 odlišné dioptrie.

Krabička obsahuje 6 kusů čoček? Jedná se 6 párů nebo o 6 jednotlivých čoček?

Balení obsahující 6 čoček obsahuje 3 páry.

Co znamená zakřivení (BC) a průměr (DIA)?

Zakřivení BC je zakřivení zadní plochy kontaktní čočky (BC neboli basic curve). Pohybuje se od 8.3 do 9.1, ale v současné době již poněkud ztratilo na významu, neboť se všichni výrobci u nových produktů odklonili od tvaru pravidelné kulové výseče a tvar čočky upravili do nepravidelného talířku. BC se měří na úsečce 3 mm na středu čočky. Naopak průměr kontaktní čočky (DIA neboli diameter) je velmi důležitou hodnotou (dosahuje hodnot od 13.8 do 14.5 mm). Obzvláště při přechodu na jinou značku čoček je třeba věnovat průměru velkou pozornost. Pokud budou nové čočky menší, mohly by dráždit na epytelu rohovky, a tím činit nošení nových kontaktních čoček nesnesitelným. Pohodlí kontaktních čoček je však ovlivněno celou řadou dalších aspektů, které musí posoudit odborník a podle nich zvolit správnou značku.

Mohu se s kontaktními čočkami sprchovat, chodit do bazénu, sauny?

Jakýkoli přímý kontakt s vodou může kontaktní čočky z oka snadno vyplavit. Je potřeba mít při oplachování hlavy zavřené oči a v bazénu používat plavecké brýle. Jakémukoli kontaktu kontaktní čočky s vodou je lepší se vyhnout.

Jak je možné, že mám u brýlí jiné dioptrie než u čoček?

Korekce u brýlí a u čoček probíhají trochu jinak. Přepočet se děje podle tzv. teorie „vertex distance“. U mínusových diptrií se 0,25 dioptrie ubírá a u plusových se naopak přidává. Vertex distance se však zohledňuje od hodnoty 3.50 v „+“ i „-“. Přesto se však při aplikaci kontaktních čoček nelze na tuto teorii stoprocentně spolehnout. Nemůže totiž zohlednit různé dioptrické konstrukce jednotlivých značek kontaktních čoček, ty je potřeba brát v potaz individuálně ve vztahu ke značkám, pro které se rozhodujeme. Může se pak stát, že by nositeli dle přepočtu vyhovovala značka A, ovšem u značky B bychom museli ještě 0,50 dioptrie přidat.

Co je kontinuální nošení?

Způsob kontinuálního nošení je určen pouze pro nositele, kteří mají tento systém nošení doporučený svým optometristou a jejich kontroly se doporučují jednou za 3 měsíce a častěji. Kontinuální kontaktní čočky je možné ponechat v oku po celou dobu nošení, nemusíte je vyndat z oka ani v noci. Disponují výrazně vyšší propustností pro kyslík, což umožňuje dostatečně zásobovat oční rohovku kyslíkem i přes noc při zavřených očních víčkách. Nejčastěji používané kontinuální kontaktní čočky jsou měsíční nebo 2 týdenní. Při kontinuálním nošení nebo příležitostném přespání je třeba po probuzení prokapat oči zvlhčovacími – lubrikačními kapkami, aby čočky dosáhly správné vlhkosti a byly připraveny pro další celodenní používání.

Mohu spát v kontaktních čočkách?

To záleží na druhu kontaktních čoček, které používáte. Jsou druhy čoček, které jsou kyslíku propustné a další druhy měkkých kontaktních čoček, v kterých je možné spát, ale vždy se raději ujistěte u očního lékaře. Kontaktní čočky, které jsou určeny pro nepřetržité nošení naleznete v menu pod označením kontinuální.

Může mi kontaktní čočka z oka sama vypadnout?

Sama od sebe kontaktní čočka vypadnout nemůže - pokud je dobře naaplikovaná sedí přímo ve středu rohovky a je usazená. Kontaktní čočka však může vypadnout, pokud si oko neopatrně promnete a tím ji posunete (někdy stačí pouze zamrkat a čočka se vrátí na své místo). Pokud má někdo větší oční štěrbinu, může mu čočka při promnutí vypadnout snadněji, než někomu z úzkým okem.

Co mám dělat, aby bylo oko při nošení kontaktních čoček zdravé?

  • Kontaktní čočky nepřenášet - dodržovat režim nošení!
  • Po každém vyjmutí kontaktní čočky z oka ji vložit do pouzdra s vždy čistým roztokem - nepoužívat jeden roztok dvakrát!
  • Každé 3 měsíce nahradit staré pouzdro na čočky novým!

↑ nahoru